HAKKIMIZDA

NEVESER

Musikimizde DEDE efendi tarafından bulunan bir makamın adıdır. Ayrıca KÖK-KÖKEN ve yeni bir esinti anlamı taşımakta olup, kadınlarımıza has özel bir isimdir.

KURULUŞ AMACIMIZ

Musikimizde önemli yeri olan fakat günümüzde başta TRT ve benzeri müzik yayını yapan kuruluşlarca unutulmaya terkedilen FASIL tarzı musikimizin devamlılığını sağlamak, sevenleriyle birlikte yaşatılmasına katkıda bulunmak.

FASIL NEDİR

Musikimizde aynı makamda fakat değişik usullerde bestelenmiş eserlerin ağırdan başlarak gittikçe ritim olarak hızlanan temposuyla aralıksız toplu halde hanendeler ve sezendeler birlikteliğinde icra edilmesidir. Sazlara SAZENDE, okuyanlara HANENDE denir. Enderundan başlayıp Lale devrinde gelişen bu tarz musikimiz, halkımızda itibarını yitirmemiştir.

KURULUŞ TARİHİMİZ

1997 yılında kuruluşuna öncülük yapan emekli bürokrat Sn. İlhan Akar tarafından Kadıköy’de faaliyetine başlamıştır. Günümüze kadar üyeliklerini devam ettiren arkadaşlarımız çoğunlukta olıp, her meslek grubundan oluşmakta maddi ve manevi destekleriyle örnek teşkil etmektedir.
Ekseriyeti yüksek eğitimli bireylerimizin yıllar içinde beraberliklerinden doğan çekirdek aile timsali evgi, dostlk, paylaşım, fedakarlık en üst seviyeye ulaşmıştır. Topluluğumuz Sn. Hüseyin Çakıcı ve Sn. Gülin Ekşi eş başkanlar tarafından temsil edilmekte olup, kurucumuz Sn. İlhan Akar fahri başkan olarak temsil etmektedir.

KADRO YAPIMIZ

Kendi bünyemiz içerisinde çok zengin ve notist olan SAZENDE kadromuzla çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Konserlerimizde dahi gerekmedikçe misafir saza ihtiyacımız olmamaktadır. Çünkü görselliğimiz hiçbir amatör topluluklarda olmayan dizayndadır. Tüm sazlarımız ve koristlerimiz kademeli şekilde oluşturulan yerleşiklerde oturarak FASIL fasıl adabına uygun meşk etmektedirler.
Öncelikle kendi içimizdeki değerleri tanıtmayı amaçladığımızdan, konserlerimizde prensip olarak dışarıdan misafir ses sanatçısı davet etmemekteyiz.

KORO ŞEFİ

Kuruluşumuzdan itibaren, musikimizde önemli ve isim yapmış hocalarla birlikteliğe önem verdik. Örneğin TRT fasıl şefir merhum bestekâr Sn. KASIM İNALTEKİN ve ülkemizde fasıl denilince günümüzde ilk akla gelen SERHANENDE NURETTİN ÇELİK sonrasında son on sezonumuzu TRT kökenli çok iyi bir eğitmen, SES sanatçısı Sn. HİKMET ULUTAŞ’la devam ettiriyoruz.

ETKİNLİKLERİMİZ

Her yeni yılda ayrı ayrı makamlarda, usullerine uygun ve akademik seviyede hazırladığımız MEYDAN FASILLARIMIZI tercihen Mayıs aylarının ikinci yarısındaki bir takvimde, topluma açık tek bir konserimizle sevenleriyle buluşturmaktayız. Bu konserimiz içeriğinde ayrıca KORO-SOLO şarkılardan oluşan zengin bir repertuar sunmaktayız. Bunun dışında, toplum yararına olan kurumların örneğin; Darülaceze ve yaşlılarımızın barındığı huzur evlerinin davetlerine koşulsuz katılmaktayız.

SOSYAL BİRLEŞİKLERİMİZ

Her sezon sonunda geleneksel pikniklere ilaveten düzenlediğimiz sene içi salzı, sözlü yemekli gecelerimiz, şehir içi, şehir dışı gezilerimiz, ev toplantılarımız var olan aile birliğimizi pekiştirmektedir.

ÇALIŞMALARIMIZ

Her haftanın Salı günleri 13:00 – 17:00 saatleri arasında, Ekim ayı başından takip eden yılın Mayıs ayı sonuna kadar, Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın tahsis ettiği mükemmel bir salonda gerçekleştirmektedir. Üyelik için önceliğimiz; Atatürk ilke ve inkılaplarına, layıkıyle çağdaş yaşam kurallarına inanmak, uygulanan musikiye gönül vermek, mevcut ortamımıza ve şartlarına uyum sağlamaktır.